2009 Block Island Race Week

Gary Beer's Farr 40 SUNDANCE is in third overall in the Farr 40 Class during Day 1 of racing at Block Island Race Week.

Gary Beer's Farr 40 SUNDANCE is in third overall in the Farr 40 Class during Day 1 of racing at Block Island Race Week.Rolex / Dan Nerney

Doug Shaffer's J/122 GAMBLER, Andrew Weiss's J/122 CHRISTOPHER DRAGON and Ben Hall's Evelyn 32 BLUTO pass Southeast Lighthouse during the Around the Island Race Monday at Block Island Race Week.

Doug Shaffer's J/122 GAMBLER, Andrew Weiss's J/122 CHRISTOPHER DRAGON and Ben Hall's Evelyn 32 BLUTO pass Southeast Lighthouse during the Around the Island Race Monday at Block Island Race Week.Rolex / Dan Nerney

Malcom Clarke's J/44 DIOGENES2 crashes upwind in Monday's Around the Island Race.

Malcom Clarke's J/44 DIOGENES2 crashes upwind in Monday's Around the Island Race.Rolex / Dan Nerney

US Merchant Marine Academy's VANQUISH is in second place in IRC Zero class after two days of racing.

US Merchant Marine Academy's VANQUISH is in second place in IRC Zero class after two days of racing.Rolex / Dan Nerney

Third place in the Farr 30 fleet after Monday's Around the Island Race is ONE MORE TIME.

Third place in the Farr 30 fleet after Monday's Around the Island Race is ONE MORE TIME.

Mark rounding on Day 2 of Block Island Race Week.

Mark rounding on Day 2 of Block Island Race Week.Rolex / Dan Nerney

Jim & Tom Rich's Peterson / Minneford 42 SETTLER (Middletown, RI) during Day 2 of racing at Block Island Race Week.

Jim & Tom Rich's Peterson / Minneford 42 SETTLER (Middletown, RI) during Day 2 of racing at Block Island Race Week.Rolex / Dan Nerney

Al Minella's J/109 RELENTLESS leads the fleet during Day 2 of Block Island Race Week.

Al Minella's J/109 RELENTLESS leads the fleet during Day 2 of Block Island Race Week.Rolex / Dan Nerney

Some action in the Farr 30 class between Scott Baker & Moise Solomon's KAIZEN and Gino Bottino's RAVEN.

Some action in the Farr 30 class between Scott Baker & Moise Solomon's KAIZEN and Gino Bottino's RAVEN.Rolex / Dan Nerney

SWIFT, a Navy 44 MkI, represents the US Naval Academy in the PHRF1 class.

SWIFT, a Navy 44 MkI, represents the US Naval Academy in the PHRF1 class.Rolex / Dan Nerney

The Swan 42 class at the starting line on day three of Block Island Race Week.

The Swan 42 class at the starting line on day three of Block Island Race Week.Rolex / Dan Nerney

Competition in the IRC ZERO class between US Merchant Marine Academy's VANQUISH and Roger Sturgeon's ROSEBUD/TEAM DYT on Wednesday.

Competition in the IRC ZERO class between US Merchant Marine Academy's VANQUISH and Roger Sturgeon's ROSEBUD/TEAM DYT on Wednesday.Rolex / Dan Nerney

David Murphy's PUGWASH follows the J/122 fleet downwind on day three.

David Murphy's PUGWASH follows the J/122 fleet downwind on day three.Rolex / Dan Nerney

Denis Seynhaeve's MOPELIA in third place in the J/105 class.

Denis Seynhaeve's MOPELIA in third place in the J/105 class.Rolex / Dan Nerney

Swan 42 class at the start on Day 4 of Block Island Race Week.

Swan 42 class at the start on Day 4 of Block Island Race Week.Rolex / Dan Nerney

The sun shows up for the first time all week, shining on Dan Bullard's J/27 MADCAP and Robert Lee's Morris M36 DS PEARL.

The sun shows up for the first time all week, shining on Dan Bullard's J/27 MADCAP and Robert Lee's Morris M36 DS PEARL.

Doug Shaffer's J/122 GAMBLER rounding the weather mark in Thursday's sole race.

Doug Shaffer's J/122 GAMBLER rounding the weather mark in Thursday's sole race.Rolex / Dan Nerney

Start of the last race in the Swan 42 fleet: QUINTESSANCE (4210), TSUNAMI (4215), BETTER THAN (18) and DARING (4214).

Start of the last race in the Swan 42 fleet: QUINTESSANCE (4210), TSUNAMI (4215), BETTER THAN (18) and DARING (4214).Rolex / Dan Nerney

Sunset on Block Island after an heavy rain.

Sunset on Block Island after an heavy rain.Rolex / Dan Nerney

IRC ZERO class and Around the Island Race winner Roger Sturgeon (ROSEBUD/TEAM DYT); J/109 class winner and White Circle overall winner John Esposito (HUSTLER); IRC 35 class winner and Red Circle overall winner Mort Weintraub (TROUBADOUR); J/105 clas

IRC ZERO class and Around the Island Race winner Roger Sturgeon (ROSEBUD/TEAM DYT); J/109 class winner and White Circle overall winner John Esposito (HUSTLER); IRC 35 class winner and Red Circle overall winner Mort Weintraub (TROUBADOUR); J/105 class winner and White Circle overall winner Bruce J. Stone (POWER PLAY); Storm Trysail Club Vice-Commodore Eric Kreuter and Colette Bennett, Rolex Watch U.S.A.Rolex / Dan Nerney