Advertisement

2009 Sperry-Top Sider Annapolis NOOD Final Results

Provisional Results/Protests Pending

April 26, 2009
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

2009 Sperry Top-Sider Annapolis NOOD Final Results

| 2009 ANNAPOLIS NOOD – DIV 1 |

|

Advertisement

Series Standing – 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, April 26, 2009 6:56:11 PM EDT

Division: Etchells (18 boats) (top)

Advertisement
Pos Bow/Sail Boat Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points Pos
1 1296 usa1296 Jeffrey Siegal New York YC 3 2 12/40% 3 1 3 1 1 26.00 1
2 1310 Stingwray Robert Wray Annapolis YC 1 1 4 1 11 5 7 4 34.00 2
3 1238 Annie Gary Jobson/ Gary Gilbert Annapolis YC 4 4 1 4 5 2 6 8 34.00 3
4 USA 1153 Frenemy Allan Terhune, Jr. Eastport YC 2 9 8 6 3 7 2 3 40.00 4
5 1231 EdeC Byron Marchant Annapolis YC 6 3 14 5 2 8 3 6 47.00 5
6 1097 Caramba Jose Fuentes Annapolis YC 12 7 6 2 8 10 4 2 51.00 6
7 1167 US! 1176 Michael Gavin Chicago YC 10 5 2 8 6 1 8 19/DNC 59.00 7
8 USA 819 Make Mine a Double Reid McLaughlin Eastport YC 15 13 3 11 4 4 5 5 60.00 8
9 312 Special Ed Ed Holt Annapolis YC 14 10 10 14 9 6 9 7 79.00 9
10 USA 959 My Wife is the Best Rick Crow Annapolis YC 9 8 15 9 10 13 12 9 85.00 10
11 USA 1233 Phoenix Charles Coyer Annapolis YC 7 11 7 10 16 11 10 19/DNC 91.00 11
12 1349 Resistance Timothy Miller Oak Cliff YC 5 6 11 15 12 15 15 19/DNC 98.00 12
13 637 Auspice Dave Perkowski Annapolis YC 8 14 12 13 7 16 13 19/DNC 102.00 13
14 1260 Playmaker Alan Kelly Annapolis YC 11 15 13 7 14 14 16 19/DNC 109.00 14
15 1328 Hat Trick Terry Naylon Corinthian YC 13 12 16/40% 12 15 9 14 19/DNC 110.00 15
16 US 1080 Hoosier Lady Edward Purdon Annapolis YC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 13 12 11 19/DNC 131.00 16
17 GBR 1174 Lakota Peter Sulick Naples YC 16 16 16 16 17 17 17 19/DNC 134.00 17
18 1105 Chemical Imbalance Robert Hitchcock NBYC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 152.00 18

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: J/24 (52 boats) (top)

Pos Bow/Sail Boat Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points Pos
1 73/ USA 5277 Pop Rocks Tim Healy Sail Newport 35 2 9 1 3 13 1 2 66.00 1
2 68/ USA 5078 Panther Will Welles MDICSC 5 4 2 16 22 11 6 6 72.00 2
3 91/ USA 5362 Downtown Annapolis Partners Chris Larson Annapolis YC 2 13 10 2 4 1 14 37 83.00 3
4 65/ 2934 Mookie Peter Levesque New York YC 4 16 6 7 2 4 3 44/ZFP 86.00 4
5 84/ 58 Bangor Packet Anthony Parker Annapolis YC 23 11 8 3 7 7 30 5 94.00 5
6 77/ USA 5259 TWINS Chris Zaleski Noroton YC 6 17 11 8 10 8 28 11 99.00 6
7 79/ 3775 Blitz Al Constants Seawanhaka Corinthian YC 29 14 14 12 11 9 2 16 107.00 7
8 13/ JPN 5179 Siesta Wataru Sakamoto Wakayama SC 24 8 7 13 16 3 12 30/ZFP 113.00 8
9 66/ 5419 Charles Enright Bristol YC 10 1 20 23 14 20 19 7 114.00 9
10 10/ USA 1208 Brain Cramp Mike Ingham Rochester Canoe Club 27 3 5 11 27 17 8 24 122.00 10
11 49/ USA 2920 Team Rental Mark Liebel Davis Island 14 10 3 19 24 10 29 14 123.00 11
12 23/ ARG 5426 EFT Group Raul Del Castillo Club de Yates Algarrobo 16 40 4 14 15/ZFP 5 17 15 126.00 12
13 83/ 2274 WIP Mark Hillman Severn SA 7 23 1 4 17 42 20 13 127.00 13
14 16/ JPN 5289 Three Bond Tetsuya Matsunaga Three Bond 18 18 15 22 38 6 4 8 129.00 14
15 90/ 4006 USA 4006 Peter Rich Severn SA 1 6 17 20 23 40 21 3 131.00 15
16 56/ 4260 NAVTECH.ca Thomas E. Barbeau YCQ 21 24 19 9 19 25 16 4 137.00 16
17 74/ 374 Cougar Treat Brian Smith Muskegon YC 9 9 30 21 18 24 18 10 139.00 17
18 61/ 5357 Beauty William Fastiggi Malletts Bay Boat CLub 22 45 12 5 25/ZFP 21 24 9 163.00 18
19 38/ BAR 3145 Hawkeye Robert Povey BARBADOS J24 ASSOCIATION 12 32 41 28 13 2 26 30 184.00 19
20 89/ 4187 Meltimi Mike Hobson STYC 13 7 24 31 16/ZFP 31 15 53/DNC 190.00 20
21 29/ 4269 Blue Strikes Back Harry Benson Eastport YC 11 35 35 32 29 22 11 29 204.00 21
22 32/ USA 4906 TMC Racing Michael Whitfield Berkeley YC 43 12 26 6 36 44 10 31 208.00 22
23 82/ USA 5296 Red Dawn John Wilsey Corinthian YC of Cape May 20 19 27 10 47 12 25 53/DNC 213.00 23
24 48/ 4047 Zoom Chad Olness Wayzata YC 19 5 16 34 37 47 40 17 215.00 24
25 88/ 2350 Tribal Pleasures W. David Bonney Annapolis YC 15 31 32 53/DNF 40 19 5 22 217.00 25
26 75/ 4041 Pee Wee Kiki & Kris Werner Rochester YC 48 15 13 15 35 27 32/ZFP 36 221.00 26
27 43/ PUR 4583 Orion Fraito Lugo PYFC 39 21 28 18 42 14 7 53/DNC 222.00 27
28 87/ USA 556 Sane Asylum Brent Ellwood Eastport YC 26 20 37 26 44 41 13 29/ZFP 236.00 28
29 14/ 2109 Airodoodle John Denman Jubilee YC 30 33 25 30 26 39 48 12 243.00 29
30 28/ USA 4119 Usual Suspect Jeff Earl Jubilee YC 3 41 22 29 46 26 39 38 244.00 30
31 85/ 5350 millennium falcon Paul Van Ravenswaay Severn SA 47 26 18 17 43 38 34 25 248.00 31
32 69/ CAN 4013 Drivers Wanted Tadeusz Bartlewski PCYC 25 36 33 24 20 34 31 53/DNC 256.00 32
33 30/ 4550 STEVE Nicholas Dambrie Portland YC 31 22 23 27 32 32 36 53/DNC 256.00 33
34 20/ 5398 U2 Joaquin Doval YC Argentino 53/DNC 53/DNC 53/DNC 53/DNC 8 15 23 1 259.00 34
35 37/ 3421 Suspence Eric Sanderson CYC Seattle 38 25 34 35 22/ZFP 35 49 32 270.00 35
36 25/ 3750 Joule Mark Rivera 40 28 42 40 25 43 37 18 273.00 36
37 24/ 3293 Wild Card Vince Kalish Severn SA 17 43 43 36 41 33 38 35 286.00 37
38 19/ 2918 Chris Jankowski Fishing Bay YC 45 30 21 25 33 30 53/DNS 53/DNC 290.00 38
39 17/ USA 2575 Spaceman Spiff Pete Kassal Eastport YC 37 46 44 33 48 23 32 28 291.00 39
40 22/ ARG 5403 Alejandro Rossi 53/DNC 53/DNC 53/DNC 53/DNC 1 37 9 33/ZFP 292.00 40
41 21/ 3151 Joint Venture Todd Salzman Rochester YC 36 27 31 53/DNF 39 28 27 53/DNC 294.00 41
42 31/ USA 5320 Vanishing Act John Surguy AHYC 46 38 38 42 21 16 44 53/DNC 298.00 42
43 12/ USA 1336 :blink Dave Sharp Corinthian YC of Cape May 33 42 29 37 30 36 43 53/DNC 303.00 43
44 26/ 4045 Arnold Goes to Hollywood Jack Van Dalen Corinthian YC of Cape May 8 37 46 39 41/ZFP 48 35 53/DNC 307.00 44
45 55/ CAN 42 Jamming Nicholas ( Nick) Hamblin Royal Nova Scotia YS 49 29 39 46 49 18 46 37/ZFP 313.00 45
46 27/ 3474 Hoptical Illusion Steven Miranda Sayville 32 34 36 43 50 29 41 53/DNC 318.00 46
47 64/ CAN 1252 Syrena Irek Zubko YCZC 42 39 40 38 45 45 45 26 320.00 47
48 15/ 2253 Alianelizabeth Glenn Housley CBYRA 34 44 53/ZFP 44 34 53/BFD 47 21 330.00 48
49 11/ 1225 Pit Party Richard Ketchum Dexter Lake Club 28 47 49 45 28 49 42 53/DNC 341.00 49
50 86/ 3479 Rush Hour Patrick FitzGerald Severn SA 53/DNC 53/DNC 53/DNC 53/DNC 9 46 33 53/DNC 353.00 50
51 33/ 3264 Radical J Jack Machlin Rhode River BC 41 49 48 41 52 50 50 33 364.00 51
52 18/ 2716 Uncertainty Principle Paul Abel Sayville YC 44 48 45 47 51 51 51 53/DNC 390.00 52

Notes

Advertisement
(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: S2 7.9 (6 boats) (top)

Pos Bow/Sail Boat Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points Pos
1 177 Robyn Doug Frye Muskegon / Grand River Sailing Club 1 1 4 1 2 1 1 2 13.00 1
2 231 Itch Paul Latour Percy Priest YC 2 4 2 2 1 5 2 1 19.00 2
3 83411 Defiant Frederick Caison CBYRA 3 3 3 6 3 2 3 3 26.00 3
4 484 Too Many Cooks John Pemberton CBYRA 4 2 1 3 6 4 5 5 30.00 4
5 395 Peregrine Scott Ross Jubilee YC 5 5 6 4 4 3 4 4 35.00 5
6 511 Misfit Tom Dignam Rock Hall YC 6 6 5 5 5 6 7/DNS 7/DNC 47.00 6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Information is provisional and subject to modification

Advertisement

Principal Race Officer: Sandy Grosvenor
Jury Chair: Chris Petracco

2009 ANNAPOLIS NOOD DIV 2

|

Series Standing – 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, April 26, 2009 4:47:37 PM EDT

(Entries=63) Alberg 30 | Cal 25 | Catalina 27 | J/22

Division: Alberg 30 (8 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points Pos
1 247 Argo T.C. Williams 1 1 1 1 2 3 2 1 12.00 1
2 152 Andante Andrew Cole 2 3 2 2 5 2 3 4 23.00 2
3 244 LinGin Tim Williams 3 4 3 9/DNC 1 1 1 3 25.00 3
4 197 Laughing Gull Jonathan Adams 5 2 4 3 6 5 4 2 31.00 4
5 288 L’Esprit Brian Palmer 6 5 9/DNC 5 3 6 5 7 46.00 5
6 484 Second-2-Nun Harry Gamber 4 6 5 4 7 7 7 6 46.00 6
7 287 Calliope John Bergquist 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 4 4 6 5 55.00 7
8 308 Asylum Tim Adelman 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 72.00 8

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: Cal 25 (12 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points Pos
1 453 Upchuck Jimmy/Mike Praley 3 1 1 2 1 1 1 1 11.00 1
2 1606 Krigare Erik & Marty Lostrom 4 2 3 1 4 8 4 2 28.00 2
3 1226 White Cap Timothy Bloomfield 1 3 5 4 2 7 6 3 31.00 3
4 896 Zephyr David Hoyt 2 4 2 5 7 4 5 4 33.00 4
5 460 Fahrvergnugen Charlie Husar 5 6 7 6 3 5 7 5 44.00 5
6 1203 Harlequin Leo Surla 9 5 6 3 6 9 10 8 56.00 6
7 1651 Indefatigable Scott Sauvageot 8 11 10 10 8 2 3 6 58.00 7
8 1813 CL2 Geoffrey Swanhart 7 8 9 8 5 6 2 13/DNC 58.00 8
9 503 ShOrT BuS Chris Sullivan 10 9 4 7 10 3 8 9 60.00 9
10 1655 3-Amigos Chris Rogers 6 7 8 9 13/DNC 13/DNC 13/DNC 7 76.00 10
11 1821 Cal Tip’n Kristi Merritt 12 10 11 11 9 11 9 10 83.00 11
12 1718 FLYING HORSES William Battle 11 13/DNC 12 12 11 10 13/DNC 11 93.00 12

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: Catalina 27 (6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points Pos
1 23467 Swell John Anderson 1 2 2 3 1 1 1 2 13.00 1
2 3222 Bowmovement Martin Casey 2 1 1 1 3 2 3 4 17.00 2
3 5845 Four Little Ducks Tom Walsh 3 3 3 2 2 4 4 3 24.00 3
4 2622 Snagglepuss Peter Zahn 5 4 5 4 4 3 2 1 28.00 4
5 13227 Pussycat Mark Elert 4 5 4 5 5 6 5 7/DNC 41.00 5
6 33405 Airborne Mike Riesmeyer 6 6 6 7/DNC 6 5 6 5 47.00 6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: J/22 (37 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points Pos
1 1589 Solid Layer Chris Doyle 4 4 9 3 11 11 4 8 54.00 1
2 USA 1329 Hot Toddy Jeffrey Todd 1 34 1 5 6 4 5 12 68.00 2
3 USA 263 Shark Sandwich David Kerr 11 12 12 7 5 3 13 9/AVG(1) 72.00 3
4 1207 thunder chicken Jim Barnash 36 2 5 6 3 17 1 3 73.00 4
5 946 Shadow Steven Lowery 6 8 2 4 20 31 9 6 86.00 5
6 1101 Kleine Angst Bill Frissell 5 6 13 14 2 30 18 10 98.00 6
7 USA 489 Mo’ Money Kevin Doyle 16 9 3 8 4 32 6 20 98.00 7
8 1559 Tangler Warren/Gene Richter/Peters 14 7 21/ZFP 1 7 27 23 14 114.00 8
9 1098 Instigator Travis Odenbach 24 1 11/ZFP 2 1 33 17 26 115.00 9
10 1036 Alon Finkelstein 7 26 6 15 24 24 11 2 115.00 10
11 1586 What KInda Gone Greg Fisher 12 10 8 12 14 36 12 17 121.00 11
12 1051 No Problem Timothy Libby 34 3 24 18 18 9 8 9 123.00 12
13 345 John Newell 23 16 20 9 9 21 7 21 126.00 13
14 1366 FM Tod Sackett 10 19 28 11 19 2 10 28 127.00 14
15 1577 Woodicks Joe McCorkell 15 25 21 13 26 28 3 1 132.00 15
16 1470 Sundog Kathy Parks 22 32 17 16 21 12 2 11 133.00 16
17 1417 Scram J.R. Maxwell 2 27 23 27 28 1 22 4 134.00 17
18 1536 Hot Ticket Sandy Adzick 19 13 15 21 12 26 15 15 136.00 18
19 1264 1264 John Goller 3 18 26 20 13 6 27 24 137.00 19
20 1367 GR Racing Dave Becker 13 15 32/ZFP 24 8 5 20 23 140.00 20
21 USA 792 Handbasket David Robinson 17 28 16 19 22 8 14 16 140.00 21
22 678 Funhouse Mirror Collin Linehan 18 5 14/ZFP 17 17 16 26 31 144.00 22
23 585 WAMIT Carol Cronin 9 20 19 26 15 25 30 13 157.00 23
24 1416 Dogs Playing Pool Julie Sitzmann 26 14 18 10 10 35 25 19 157.00 24
25 677 3 Kings Brad Julian 8 29 10 22 16 29 19 27 160.00 25
26 1256 inertia Jim Irwin 29 24 27 29 23 10 16 5 163.00 26
27 358 Liten’ Up! Terry Schertz 21 11 22 25 30 22 21 18 170.00 27
28 CAN 481 Double secret Probation Luc S. D’Aoust 25 17 11 23 27 34 24 22 183.00 28
29 169 Tiger Tom Donlan 27 21 38/DNC 38/DNC 25 7 35 7 198.00 29
30 CAN 457 Three’s Company Jim Chorostecki 20 35 34 33 31 13 28 29 223.00 30
31 293 Accomplice Brian McEwing 28 23 33 28 34 15 32 38/DNC 231.00 31
32 1558 Jade Jason Goscha 30 33 30 34 36 18 29 30 240.00 32
33 350 Encore Robert Corney 32 30 31 32 32 23 33 32 245.00 33
34 723 Surfin’ USA Wayne Cassady 33 36 32 31 33 14 34 33 246.00 34
35 1023 Kiwi Spirit Jonathan Histed 31 22 35 38/DNC 29 19 36 38/DNC 248.00 35
36 USA 61 Smokin’ J George Becza 35 31 29 30 35 20 31 38/DNC 249.00 36
37 1064 RAiNBRO David Johns 38/DNC 38/DNC 38/DNC 38/DNC 38/DNC 38/DNC 38/DNC 38/DNC 304.00 37

Notes

(1) Redress – Avg of races 1-7
(2) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(3) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Information is provisional and subject to modification

2009 ANNAPOLIS NOOD DIV 3

|

Series Standing – 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, April 26, 2009 7:04:47 PM EDT

(Entries=79) J/105 | J/29 | J/30 | J/80 | Melges 24

Division: J/105 (30 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 Total Points Pos
1 523 Savasana Brian Keane Beverly YC 2 1 1 5 9 2 3 23.00 1
2 328 Mirage Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen Annapolis YC 1 2 14 9 5 7 1 39.00 2
3 202 Dog House Arthur Libby Annapolis YC 3 8 13 7 3 1 12 47.00 3
4 9 Blowboat! Rob Marsh NSIB&YC 11 3 2 1 7 6 31/OCS 61.00 4
5 326 Mopelia Denis Seynhaeve Eastport YC 5 20 4 6 6 12 8 61.00 5
6 210 Black Flag Will Crump New York YC / Fishing Bay YC 8 5 6 19 1 15 11 65.00 6
7 USA 23 Veloce Marty Hublitz & Eddie Hornick SRYC 4 11 16 2 4 26 4 67.00 7
8 313 A Train Robert Reeves Annapolis YC 9 21 8 4 17 13 5 77.00 8
9 97 hiawatha Jay Corcoran CYC Cape May 14 14 10 13 11 4 13 79.00 9
10 501 Tenacious Carl Gitchell Annapolis YC 18 4 3 17 10 11 22 85.00 10
11 90 Max Power Gerrit Schulze CYC Cape May 21 13 9 3 12 21 6 85.00 11
12 43 Jester Hugh Bethell BCYA 24 7 5 14 25 3 18 96.00 12
13 351 inigo Jim Konigsberg Annapolis YC 12 9 12 11 24 14 14 96.00 13
14 220 Bat IV Andrew Kennedy Annapolis YC 13 19 11 12 13 9 19 96.00 14
15 51055 The Mystery Machine Peter McCheseny Annapolis YC 31/DNF 31/DNF 7 16 2 10 2 99.00 15
16 674 Java Chris and Carolyn Groobey Annapolis YC 6 10 17 18 8 16 31/OCS 106.00 16
17 321 Rum Puppy Jack Biddle Annapolis YC 16 16 31/DNF 21 14 5 7 110.00 17
18 54301 highlander Forrest Ellis 19 17 19 8 19 8 31/OCS 121.00 18
19 7105 Allegiance Thomas Oberdorf Naval Academy Sailing Squadron 10 12 18 24 21 20 31/OCS 136.00 19
20 83082 Singularity Stanley Shortz WRSC 28 25 21 10 16 24 16 140.00 20
21 USA 346 TUITION Glenn Byus Naval Academy SS 15 23 15 25 22 17 24 141.00 21
22 USA 330 At-Tack Dennis McCloud Naval Academy SS 20 15 23 15 23 31/DNF 15 142.00 22
23 252 Zephyr Walter Nuschke Naval Academy SS 25 18 24 23 15 25 17 147.00 23
24 USA 98 Santas Reign, Dear Donald Santa Annapolis YC 7 6 27 20 27 31/OCS 31/80% 149.00 24
25 586 Dreadnought Tim Keily Naval Academy Sailing Squadron 22 26 26 27 26 19 9 155.00 25
26 251 Breakaway Richard Hinds Annapolis YC 17 24 22 22 20 22 31/DSQ 158.00 26
27 322 Bravo! Denny White Annapolis YC 23 27 20 26 29 23 20 168.00 27
28 USA 415 enerJ William Gratrix Boston YC 27 22 25 28 28 18 23 171.00 28
29 303 Varmint Michael O’Toole Eastport YC 26 28 28 31/OCS 18 27 21 179.00 29
30 106 Team Storm Trysail Lorie Stout Annapolis YC 31/DNF 31/DNF 31/DNF 31/DNC 31/DNF 31/DNC 31/DNC 217.00 30

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: J/29 (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 Total Points Pos
1 53303 Seefest Ira Perry New Bedford YC 1 1 1 2 1 2 1 9.00 1
2 32829 BLITZ John Amyot LMYC 2 2 2 1 2.5 1 2 12.50 2
3 40612 Phone Jay Weaver tred avon YC 3 3 3 4 5 4 3 25.00 3
4 63252 Bruce Gardner Annapolis YC 4 4 4 5 2.5 3 4 26.50 4
5 93123 Gabrielle Robert Dymond Severn SA 5 5 6/DNF 3 4 5 5 33.00 5

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: J/30 (12 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Club 1 2 3 4 5 7 Total Points Pos
1 USA 90 USA-90 David McConaughy Hampton YC 2 2 1 3 2 1 11.00 1
2 53273 Bebop Bob Rutsch & Mike Costello Annapolis YC 1 1 2 10 5 2 21.00 2
3 30314 Big Kahuna A. Lawrence Christy Annapolis YC 4 5 3 9 1 5 27.00 3
4 83060 Better Mousetrap Robert Putnam Annapolis YC 6 4 5 2 8 3 28.00 4
5 63242 Insatiable Ron Anderson Annapolis YC 5 3 4 4 12 4 32.00 5
6 221 Mary Lou Michael & Kathleen McGill Annapolis YC 3 6 6 6 7 6 34.00 6
7 43475 no respect Richard Harrison Annapolis YC 7 8 8 1 4 7 35.00 7
8 22882 Chaos Phil Heldrich Glenmar 8 7 7 7 6 11 46.00 8
9 53011 ENCOUNTER Drew Dowling Magothy River SA 9 11 10 5 10 9 54.00 9
10 30620 Leap Frog Timothy Richards Herrington Harbour SA 10 10 9 8 9 10 56.00 10
11 63300 Avita George Watson NYC 13/DNF 13/DNF 13/DNF 12 3 8 62.00 11
12 33450 Bump… Pam Morris Eastport YC 13/DNF 9 11 11 11 12 67.00 12

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: J/80 (11 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 Total Points Pos
1 357 Dragonfly Chris Johnson Eastport YC 2 1 2 3 6 3 2 19.00 1
2 652 Rocket Jon Morris Saint Croix Sailing Club 1 2 1 8 9 1 5 27.00 2
3 USA 59 Church Key Chris Chadwick Island Heights YC 3 4 4 6 2 5 4 28.00 3
4 USA 259 Spank Me Kris Zillmann Eastport YC 6 9 3 1 1 6 3 29.00 4
5 364 Born 2 Run Rick Hanson NERYC 5 5 8 4 3 4 1 30.00 5
6 USA 255 Angry Chameleon Brian Robinson Eastport YC 4 3 6 2 5 2 8 30.00 6
7 182 Willy T Aaron Galvin Severn SA 9 7 9 7 4 10 6 52.00 7
8 USA 60 Stacked Deck Ramzi Bannura Eastport YC 8 8 5 9 8 7 7 52.00 8
9 340 Puffinator Rob Mairs Annapolis YC 7 10 7 5 7 12/DNC 9 57.00 9
10 156 Emotional Rescue Jeff Jordan Naval Academy SS 10 6 10 10 10 8 10 64.00 10
11 443 Magic in Motion Jeremy Reynolds Eastport YC 11 11 12/DNF 12/DNF 11 9 11 77.00 11

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: Melges 24 (21 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 Total Points Pos
1 ITA 787 UKA UKA racing Lorenzo Santini Porto vela Civitivanova marche 2 2 1 2 2 1 1 11.00 1
2 USA 795 Rock N Roll Argyle Campbell Newport Harbor YC 4 4 4 1 4 8 4 29.00 2
3 USA 679 Gannet Othmar Von Blumencron Severn SA 13 1 5 4 12 4 8 47.00 3
4 721 Wild Child Henry Filter Eastport YC 11 6 13 6 3 3 5 47.00 4
5 769 Team Peacemaker USA 769 Arthur Anosov Oak Cliff YC 3 5 3 9 13 10 12 55.00 5
6 USA 740 Hoodlum Racing Paul Hulsey Bayview YC 7 8 12 10 6 6 6 55.00 6
7 623 Brick House 623 Kristen Lane St. Francis YC 5 3 2 12 15 15 7 59.00 7
8 USA 757 Simplicity Simon Strauss Larchmont YC 6 12 22/DSQ 8 10 2 2 62.00 8
9 539 Brick House Peter Lane St. Francis YC 10/MAN 14 7 17 1 11 3 63.00 9
10 773 Blur Steven Kopf Charleston YC 12 15 8 3 8 12 9 67.00 10
11 USA 511 511 John Podmajersky LDYC 17 7 11 11 7 5 13 71.00 11
12 680 RockSteady Cary Siegler Coral Reef 1 16 15 7 22/OCS 13 10 84.00 12
13 X Bliksem Pieter Taselaar New York YC 16 9 6 19 14 7 14 85.00 13
14 566 Entourage Nick Amendola Duck Island YC 9 10 10 16 16 9 15 85.00 14
15 771 Millewa Milluna Neily Williamson Oak Cliff YC 10 13 17 14 5 18 11 88.00 15
16 USA 378 Tiburon 378 Bill Carleton Eastport YC 15 11 14 5 18 14 17 94.00 16
17 USA 606 chillout Jim Golden Annapolis YC 8 19 9 15 19 19 16 105.00 17
18 USA 43 Hummer Daniel Cameron sayville YC 22/DNF 18 16 13 9 16 22/DNC 116.00 18
19 CAN 446 Zingara Richard Reid National YC 14 20 18 21 11 17 22/DNC 123.00 19
20 21 Brinksmanship C.B. Currier Eastport YC 18 17 19 18 20 21 18 131.00 20
21 42 Rolling Stone Chet Osborn Hull YC 22/DNF 22/DNF 20 20 17 20 19 140.00 21

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Jeff Borland
Jury Chair: Chris Petracco

| 2009 ANNAPOLIS NOOD DIV 4 |

|

Series Standing – 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, April 26, 2009 7:03:55 PM EDT

(Entries=48) Beneteau 36.7 | C&C 115 | Farr 30 | Farr 40 | J/109 | J/35

Division: Beneteau 36.7 (7 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 8 Total Points Pos
1 93367 Pegasus Firey, Peter 1 1 1 3 5 3 2 16.00 1
2 93363 KA’IO Silcox, Art 2 4 3 2 1 1 3 16.00 2
3 93266 FOXTROT CORPEN Keen, James 5 5 2 1 4 4 1 22.00 3
4 USA 52324 Jubilee Mayes, Keith 3 2 6 5 3 2 4 25.00 4
5 93470 Team Aegis Kershaw, Jim 4 3 4 4 2 5 5 27.00 5
6 93186 First Look Kissal, Bruce 6 6 5 6 6 6 6 41.00 6
7 53536 Shock Wave Caruso, Jeffrey 7 7 7 7 7 7 7 49.00 7

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: C&C 115 (10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 8 Total Points Pos
1 54367 ACT II Atkins, Geoff 1 3 2 1 1 1 1 10.00 1
2 52321 Infringer Haaland, Ole 3 2 1 3 4 2 3 18.00 2
3 USA 52458 Primal Scream Stollman, Steven M 2 1 4 2 2 4 8 23.00 3
4 11585 Team ABYC Wilson, Bob 4 4 3 7 3 3 4 28.00 4
5 USA 52520 Blue Dog Gourash, Daniel 8 8 5 4 6 7 5 43.00 5
6 63 Steelin’ Away Levinoff, Howard 5 7 11/DNF 5 7 5 6 46.00 6
7 52671 Souvenir Meyerson, Craig 6 6 6 8 5 8 7 46.00 7
8 53565 Yankee Clipper Horbert, Philip 7 5 11/DNF 11/DNS 8 6 2 50.00 8
9 60115 Two Potato Wright, Kenneth 9 9 7 6 9 11/DNF 9 60.00 9
10 67 SPIRIT of 76 Borst, Alan 10 11/DNF 11/DNS 11/DNS 10 9 11/DNC 73.00 10

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: Farr 30 (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 8 Total Points Pos
1 USA 683 turbo duck von der Wense, Bodo 2 1 1 1 2 2 4 13.00 1
2 USA 691 Adrenalin Maludy, Jeff 1 3 2 3 1 3 1 14.00 2
3 USA 45 Jack-A-Roe Dybas, John 3 2 3 2 3 1 2 16.00 3
4 USA 9 Moxie Allsopp, James 4 4 4 4 5 4 3 28.00 4
5 USA 704 Mummbles , Team Mummbles 5 5 5 5 4 6/OCS 5 35.00 5

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: Farr 40 (6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points Pos
1 46999 RAMROD Jabin, Rodrick 2 1 1 1 2 1 1 2 11.00 1
2 BER 4084 Abracadabra Dion, Pat 3 2 3 3 3 2 3 3 22.00 2
3 51313 SUNDANCE Beer, Gary 1 3 4 4 5 3 2 5 27.00 3
4 40076 Nightshift McNeil, Kevin 6 4 2 2 1 4 5 6 30.00 4
5 92 Yellow Jacket Scholz, Jeffrey 4 6 6 5 4 6 6 1 38.00 5
6 888 Seawolf Van Olst, Austin 5 5 5 6 6 5 4 4 40.00 6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: J/109 (9 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 5 6 8 Total Points Pos
1 51 RUSH Sweetser, Bill 1 1 1 3 2 1 9.00 1
2 200 Mischief Brown, Mike 2 2 2 5 1 4 16.00 2
3 33 Saykadoo McManus, Steve 4 3 4 1 7 3 22.00 3
4 7070 AfterThought Wright, Craig 3 4 3 2 3 9 24.00 4
5 199 MOJO Bigden, Julian 5 5 5 4 4 5 28.00 5
6 266 Vento Solare Milo, Paul 6 6 6 7 5 7 37.00 6
7 165 LOGOS Syme, Tony 7 9 7 9 9 2 43.00 7
8 USA 167 Double Eagle Mitchener, James 8 8 9 6 6 8 45.00 8
9 93272 Lioness Richardson, Terry 9 7 8 8 8 6 46.00 9

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Division: J/35 (11 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 5 6 8 Total Points Pos
1 53408 Aunt Jean Christofel, Jerry 3 2 1 2 1 6 15.00 1
2 40738 Maggie Scheidt, Peter 2 3 3 6 2 2 18.00 2
3 32339 Bump in the Night Niebur, Maury 4 1 2 7 3 10 27.00 3
4 40248 Bad Company Moss, Barry 1 5 5 3 5 9 28.00 4
5 73000 MEDICINE MAN Kohlerman, III, IV, R.Ph., Charles F 5 7 4 1 4 7 28.00 5
6 53427 WINDEPENDENT McGonigle, P Mark 8 4 6 4 6 1 29.00 6
7 33785 Tiamat Lepich, Ted 6 10 7 5 7 4 39.00 7
8 97864 Dakota Girl Reuer, Stephanie 10 9 10 8 9 5 51.00 8
9 41463 Ballyhoo Hartke, John 11 6 12/DNF 10 10 3 52.00 9
10 73425 Rebel Yell Hamburger, Joel 9 8 9 9 8 12/DSQ 55.00 10
11 41870 T-Bone Artman, Bruce 7 11 8 11 11 8 56.00 11

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Chip Thayer
Jury Chair: Chris Petracco

Advertisement

More Regatta Series

Advertisement
Advertisement