Sperry Top-Sider Detroit NOOD Regatta Day 2 Results

Sperry Top-Sider Detroit NOOD Regatta Day 2 Results

IRC A (IRC - 13 Boats) 1. Burden IV, Burt Jones, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 3-1-4-1;9 2. Saturn, Wally Tsuha, Rochester Hills, MI, USA, 1-4-1-3;9 3. Schock & All, Russell Krock, Granville, OH, USA, 4-2-2-4;12 4. Rum, Nick Ward, Fort Gratiot, MI, USA, 2-5-5-5;17 5. Bounder, David Hudgel, Tecumseh, Ontario, USA, 11-3-3-2;19 6. Promotion, Tim Schley, Fraser, MI, USA, 6-10-6-7;29 7. Victrix, Curtis Kime, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 5-12-9-6;32 8. Bad Wiskey, Frederick Meers, St. Clair Shores, MI, USA, 8-6-10-8;32 9. Vanguard, Michael Goran, Bloomfield Hills, MI, USA, 13-7-7-9;36 10. The Red Boat, John Vermeulen, West Bloomfield, MI, USA, 9-8-8-13;38 11. Pterodactyl, Mark Symonds, Rochester Hills, MI, USA, 7-11-11-11;40 12. Cheap Sister, Dale MacPhearson, Armada, MI, USA, 10-13-12-10;45 13. Alphadog, Bill Gispen, Wallaceburg, Ontario, CAN, 12-9-13-12;46

Warhorse (IRC - 7 Boats) 1. Collina, James J. Gerometta, Oakland, MI, USA, 1-1-1-2;5 2. Hellion, Dane Christy / Dave Lockhart, Bloomfield Hills, MI, USA, 2-3-2-1;8 3. Titan, Michael Schultes, Grosse Pointe, MI, USA, 3-4-3-3;13 4. Bushwaker, Frances Anderson, G.P.Farms, MI, USA, 4-2-4-4;14 5. Driller, Dr. Stephen Brown, Chesley, ONT, CAN, 5-5-5-5;20 6. Northen Spy, John Steigenga, Huntington Woods, MI, USA, 8/DNC-8/DNC-8/DNC-8/DNC;32

Beneteau 36.7 (One Design - 14 Boats) 1. First Today, Gary Tisdale, Lewiston, NY, USA, 3-1-2-2;8 2. Legend, Dave Shriner, Sterling Hgts., MI, USA, 1-3-6-3;13 3. Zingara, Richard Reid, Port Credit, Ontario, CAN, 4-9-1-1;15 4. Crititcal, Claudio Martin, London, Ontario, CAN, 2-4-3-9;18 5. Natalie J, Philip O'Niel, Jr., Birmingham, MI, USA, 11-5-5-6;27 6. Grizzly, Charles Bayer, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 6-2-13-10;31 7. Big Electric Cat, Mark & Bill Cummings, Tyler, TX, USA, 5-13-11-4;33 8. Carrera, Rod Spearin, Troy, MI, USA, 9-8-8-8;33 9. Jalapeno, Dave Parkes, Rochester Hills, MI, USA, 10-7-4-14;35 10. Elixir, Timothy Treece, Columbus, OH, USA, 7-11-14-5;37 11. Sho-Wae-Cae-Mette, Dave & Sue Grassley, Monroe, MI, USA, 8-6-12-11;37 12. Break Away, Chris Rypkema, Oakville, Ontario, CAN, 13-10-9-7;39 13. Eye Opener, Gregory Gray, Akron, OH, USA, 14-14-7-12;47 14. Overkill, Tom McNeill, Highland Heights, OH, USA, 12-12-10-13;47

J 35 / T 35 (One Design - 9 Boats) 1. Falcon, Ed Bayer, Grosse Pointe Park, MI, USA, 1-1-3-1;6 2. Scandal, Karl Kuspa / Chuck Storms, Warren, MI, USA, 5-3-1-2;11 3. Double Shot, William Jenkins, Grosse Pointe Park, MI, USA, 4-2-5-3;14 4. Bernoulli, Mike Elliott, Linden, MI, USA, 3-5-2-7;17 5. Night Train, Chris Herriges, Cinton Township, MI, USA, 2-7-8-4;21 6. Time Machine, Robert Gordenker, Ann Arbor, MI, USA, 8-4-6-6;24 7. Mr. Bill's Wild Ride, William Wildner, Harrison Township, MI, USA, 6-6-7-5;24 8. Major Detail, William Vogan, Port Huron, MI, USA, 9-8-4-8;29 9. Crosscheck, Richard Scott, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 7-9-9-9;34

J 120 (One Design - 7 Boats) 1. Ihnsanity, Marvin Ihnen, Troy, MI, USA, 3-1-3-1;8 2. Capers, Don Hudak, Mentor, OH, USA, 2-3-1-5;11 3. Merlin, Robert Amsler, Clinton Township, MI, USA, 1-4-7-4;16 4. JHawker, David Sandlin, Sterling Heights, MI, USA, 7-7-2-2;18 5. Carinthia, Frank Kern, Grosse Pointe Park, MI, USA, 6-5-4-3;18 6. Night Moves, Henry E. Mistele, Grosse Pointe, MI, USA, 5-2-5-7;19 7. Hot Ticket, Robert Kirkman, Northville, MI, USA, 4-6-6-6;22

Tartan 10 (One Design - 20 Boats) 1. Perfect, Ted Pinkerton, Aurora, OH, USA, 4-1-6;11 2. Demon Rum, Mike / Beth Eckstein, Royal Oak, MI, USA, 5-5-3;13 3. Think Blue, Gary Disbrow, Avon Lake, OH, USA, 10-2-2;14 4. #4 Prostitute, Jeff Sampson / Wick Smith, Ferndale, MI, USA, 3-6-5;14 5. Gotcha, Dave Disbrow, Vermilion, OH, USA, 1-13-1;15 6. Friendship, Doug Scheibner, Grosse Pointe, MI, USA, 8-4-4;16 7. Macho Duck, David L. Klaasen, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 7-3-8;18 8. Liquor Box, B. Buckles / C. Simon, Lorain, OH, USA, 2-18-7;27 9. Distant Thunder, Robb Finicle, Bay Village, OH, USA, 13-7-11;31 10. Hot Commodity, Todd Tigges, Wixom, MI, USA, 11-10-10;31 11. Taz, Hanson Bratton, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 6-14-13;33 12. Bristar, Ken Schram, Mason, MI, USA, 16-11-9;36 13. Norebase, Linda & Ralph Richards, Troy, MI, USA, 14-8-16;38 14. Overdraft, David L. Williams, Pinckney, MI, USA, 17-9-17;43 15. Tenacity, Suzanne Philbrick, Chesterton, IN, USA, 12-19-12;43 16. Full Bore, Donald Fritz, Perrysburg, OH, USA, 9-17-19;45 17. Nancy's Nightmare, Ken Gutelius, Lake Orion, MI, USA, 20-12-15;47 18. Pulsation, John Schaeffer, Amherst, OH, USA, 15-15-20;50 19. TarBaby, Don Lang, Grosse Pointe, MI, USA, 18-20-14;52 20. 8-Ball, Bob & Jeff Scharf, Pinckney, MI, USA, 19-16-18;53

C & C 35 (One Design - 9 Boats) 1. Siochail, Brian Geraghty, Grosse Pointe Shores, MI, USA, 1-2-1;4 2. Bravo, Frank Tenkel, Grosse Pointe Shores, MI, USA, 4-1-4;9 3. Spirit, Jim Bennett, Sarnia, Ontario, CAN, 2-6-3;11 4. Gandalf, Don Ragan, Grosse Pointe Park, MI, USA, 5-4-2;11 5. Walloon, John L. Konechne, Mt. Clemens, MI, USA, 7-3-5;15 6. Contender, Gary Graham, Grosse Pointe, MI, USA, 3-7-7;17 7. White Spray, Cameron Paine, Windsor, Ontario, CAN, 6-8-6;20 8. Shamrock, Elisa Stroh, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 10/DNC-5-8;23 9. Legacy, Jon Shefferly, Grosse Pointe, MI, USA, 8-9-9;26

NA 40 (One Design - 6 Boats) 1. Velero VII, John S. Barbour, Grosse Pointe, MI, USA, 1-1-2;4 2. Majic Star, John F. Rummel, Sterling Heights, MI, USA, 2-4-1;7 3. Montombi, Michael Conrad, Northville, MI, USA, 3-2-3;8 4. Caprice, Irvin Yackness, Bloomfield Hills, MI, USA, 4-3-4;11 5. Bully, Ulf Merenius, Birmingham, MI, USA, 7/DNC-7/DNC;14 6. On the Edge, Rick Thompson, Grosse Ile, MI, USA, 5-5-5;15

J 105 (One Design - 12 Boats) 1. Junto, Michael Morin / Duane Rose, Bloomfield Hills, MI, USA, 2-3-6;11 2. Sorcery, Brian Smith, St. Clair Shores, MI, USA, 5-2-4;11 3. Tenacious, Rick Listwan / Ed Palm, Grosse Pointe, MI, USA, 4-6-2;12 4. TBD, Don Harthorn, Kingston, MI, USA, 3-9-1;13 5. Wish, Colin Mills, Mentor, OH, USA, 7-7-3;17 6. Unbridled, Rob Mock, Newbury, OH, USA, 8-4-7;19 7. C-Jem, C.J. Ruffing, Detroit, MI, USA, 6-1-13/OCS;20 8. Dirty Harry, Harry Bloom, Bloomfield Hills, MI, USA, 1-10-9;20 9. Windshadow, Jim Murphy, W. Bloomfield, MI, USA, 11-5-5;21 10. Butuglies Croodlookin Cousin, Dean Walsh, Croswell, MI, USA, 9-8-8;25 11. Attitude, Geoffrey A. Moore, Bloomfield Village, MI, USA, 12-11-10;33 12. Venom, Doug Livermore, Washington, MI, USA, 10-12-11;33

Level 126 (One Design - 10 Boats) 1. Lionheart II, Len Strahl, Windsor, Ontario, CAN, 1-3-1;5 2. Rebel, Jim Brown / Chuck Williams, Ruby, MI, USA, 2-1-10;13 3. Slapshot, Tom Freeman, St. Thomas, Ontario, CAN, 9-4-2;15 4. Ben Jamming, James A. Rapelje, Clinton Twp., MI, USA, 6-2-7;15 5. Hardtack, George Raynor, Kirtland, OH, USA, 4-6-5;15 6. Vmax, Mark Nagel, Bloomfield Hills, MI, USA, 3-10-3;16 7. Sea Fever, Dean Balcirak / Tom Burleson, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 7-5-4;16 8. Avatar, Gordon / Andrew Morlan, Grosse Pointe Park, MI, USA, 5-9-6;20 9. Heat Wave, Jeremy Burns, Ypsilanti, MI, USA, 8-7-8;23 10. ItsFunAgain, Michael McGuire, Sterling Hts., MI, USA, 10-8-9;27

J 29 (One Design - 6 Boats) 1. Rhumb Punch, John & Linda Edwards, California, MD, USA, 2-2-1;5 2. Blitz, John Amyot, LaSalle, OH, USA, 4-1-2;7 3. Rooster Tale, Brian Rice, Fenwick, Ontario, CAN, 1-3-3;7 4. Wolf Pack, Cliff Ruckstuhl, Findlay, OH, USA, 3-5-5;13 5. Baron, Terry Stuck, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 5-4-4;13 6. Free Agent, Miles DePaepe, Chicago, IL, USA, 7/DNC-7/DNC;14

Melges 24 (One Design - 33 Boats) 1. USA 511, John Podmajersky, Chicago, IL, USA, 2-1-7;10 2. Flying Toaster, Mike Dow (C), Traverse City, MI, USA, 1-4-13;18 3. Pied Piper, Jack Jennings, Chicago, IL, USA, 10-7-2;19 4. Flyer, Chuck Holzman (C), Farmington Hills, MI, USA, 4-3-12;19 5. Hoodlum, Paul Hulsey (C), Birmingham, MI, USA, 7-14-4;25 6. Team Gill, Simon Strauss, New York, NY, USA, 9-11-5;25 7. Tramp Stamp, Scott Miller, Muskegon, MI, USA, 3-15-10;28 8. Tramp, Thomas C. Ritter, Bloomfield Hills, MI, USA, 17-2-11;30 9. Tiburon, Bill Carleton (C), Herndon, VA, USA, 13-9-8;30 10. Fu, Marc Hollerbach (C), Grosse Pointe, MI, USA, 19-8-6;33 11. USA 175, Ken Gray, East Grand Rapids, MI, USA, 18-13-3;34 12. Firewater, George Hayne (C), Tampa, FL, USA, 22-10-9;41 13. Building Speed, Kevin Lewand, Birmingham, MI, USA, 16-16-16;48 14. Sweaty Betty, Alex Shafer, Eustis, FL, USA, 6-28-15;49 15. GBR 618, Andy Robinson, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 26-6-17;49 16. Rustler, Fred Rozelle (C), Grosse Pointe Woods, MI, USA, 12-19-18;49 17. RumBlur, Rob Bunn (C), Grosse Pointe Woods, MI, USA, 14-20-19;53 18. Bretwalda, Bob Pethick, Orchard Lake, MI, USA, 29-5-20;54 19. Zigzag, Marty Jensen, Charlevoix, MI, USA, 30-24-1;55 20. USA 4, Uri Saks, USA, 11-22-24;57 21. Diminished Fifth, James Beebe (C), USA, 8-21-31;60 22. Evolution, Lance Smotherman (C), Harrison Township, MI, USA, 5-29-27;61 23. Trader 2, Fred Detwiler, Grosse Pointe, MI, USA, 15-23-23;61 24. The Drive, August Hernandez (C), Chicago, IL, USA, 24-17-21;62 25. Hot Seat, Tom Wyman (C), Creve Coeur, MO, USA, 21-12-30;63 26. Speedemon, Rick Mallinson (C), Norman, OK, USA, 20-31-14;65 27. Temerity, Charles Hess (C), Bloomfield Hills, MI, USA, 23-25-22;70 28. Cujo, Greg McCliment (C), Novi, MI, USA, 31-18-28;77 29. Vapour Trail, Marc Steyn (C), Tilbury, Ontario, CAN, 28-27-25;80 30. USA 30, Maggie Shea (C), USA, 32-26-26;84 31. Underdog, Peter Wenzler (C), Detroit, MI, USA, 27-30-29;86 32. Catawampus, Patrick Leonard, Ann Arbor, MI, USA, 25-32-32;89 33. Rapid Sequence, Timothy O'Neill, Muskegon, MI, USA, 34/DNF-34/DNS-34/DNS;102

Express 27 (One Design - 7 Boats) 1. Just the Tip, John VanTol, Grosse Pointe Park, MI, USA, 1-2-4;7 2. Trim, Bob Harvey, Norton Shores, MI, USA, 6-1-1;8 3. Air Force, Peter Fortune, Grosse Pointe, MI, USA, 2-3-3;8 4. Lorax, Sarah Deeds, Birmingham, MI, USA, 5-7-2;14 5. Evolution, Eric Nikesch, Westland, MI, USA, 3-6-6;15 6. Das Boot, Harald Kolter, Harper Woods, MI, USA, 4-4-7;15 7. Mika, Jerry D. Lohmeyer, Ann Arbor, MI, USA, 7-5-5;17

Cal 25 (One Design - 25 Boats) 1. Draco, Brian Shenstone & Bob Orr, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 2-4-3;9 2. Clytie, Dale T. Marshall, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 7-1-6;14 3. Holme Brew, David Holme, Grosse Pointe, MI, USA, 1-12-4;17 4. Stormalong, Steve Tepel / Bryan Brieden, Rochester Hills, MI, USA, 6-2-10;18 5. Never Alone, Eric Pomber, Grosse Pointe Woods, USA, 3-9-8;20 6. Pirogue, John Shumaker, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 4-11-5;20 7. RosAlee, Mark Den Uyl, Marysville, MI, USA, 13-8-1;22 8. Magic, F. James Shinske, St Clair, MI, USA, 14-3-7;24 9. Entropy, Rodney Rask, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 12-13-2;27 10. Scared Stiff, John C. Burke, Grosse Pointe Farms, Mi, USA, 5-6-16;27 11. Annie Mayme, Thomas P. Schreiber, St. Clair Shores, MI, USA, 10-5-12;27 12. Obscured by Clouds, Stu Thompson, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 11-10-9;30 13. Voodoo Child, Roy Lamphier, Pleasant Ridge, MI, USA, 8-17-11;36 14. Cheap Thrill, Steve Bremer, Ft. Gratiot, MI, USA, 9-18-18;45 15. Ablaze, Rudy Wedenoja, Grosse Pointe Park, MI, USA, 15-16-15;46 16. Salt 'N Pepper, Pete & Ginny Irland, Port Huron, MI, USA, 21-15-13;49 17. Family Affair, Andy Rumptz, Canton, MI, USA, 16-19-14;49 18. Target Practice, Erik Ryan, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 17-7-26/DNS;50 19. Forty-two, Dave Simon, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 19-14-17;50 20. Summer Stock, Terry Stocker, Grosse Pointe Park, MI, USA, 18-20-20;58 21. Forsail, Jim Goldenbogen, Fair Haven, MI, USA, 23-22-19;64 22. Solvo, James P. Morphew, Milford, MI, USA, 22-23-21;66 23. Valkyrie, Robert Truman, Roseville, MI, USA, 20-24-23;67 24. BadaBoom, Jerry Maiorano / Don Badaczewski, Grosse Pointe Park, MI, USA, 24-21-22;67 25. Windswept, Dale Johnson, Grosse Pointe, MI, USA, 26/DNS-26/DNS-26/DNS;78

Crescent (One Design - 6 Boats) 1. Utopia, David Hume, Detroit, MI, USA, 1-1-2;4 2. Manon, Stephen Hume, Detroit, MI, USA, 2-3-1;6 3. Blue Moon, Kevin Cohan, Detroit, MI, USA, 3-4-4;11 4. Moxie, Susan E. McDonald, Detroit, MI, USA, 5-2-5;12 5. Bloomer, Bill Mackey, Detroit, MI, USA, 4-6-3;13 6. Incorrigible, Shawn McNally, Grosse Pointe Park, MI, USA, 7/OCS-5-7/DNS;19

J 24 (One Design - 9 Boats) 1. Mind Games, Jim VanDeVelde, Macomb, MI, USA, 3-1-1;5 2. Instant Karma, Josh Kerst, Ann Arbor, MI, USA, 1-2-2;5 3. Doh!!, Dan Webb, Harrison Township, MI, USA, 2-3-3;8 4. Fugue State, Kevin O'Brien, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 5-4-5;14 5. Suicide Blond, Harold Stackpoole, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 6-5-4;15 6. Gris Gris, Brett Langolf, Bexley, OH, USA, 4-6-6;16 7. Rasta Rebel, Evan Wilkins, Port Huron, MI, USA, 7-7-7;21 8. Don't Panic, Brian Poppert, Ferndale, MI, USA, 8-9-8;25 9. Puta de Mar, Samuel Breeding, Madison Heights, MI, USA, 10/DNS-8-9;27

Ultimate 20 (One Design - 9 Boats) 1. American Honour, Eric Vigrass, Port Huron, MI, USA, 1-1-2;4 2. , Jim Pearson, Wheatley, Ontario, CAN, 4-2-1;7 3. Mini Me, Cody Hines, Cambridge, Ontario, CAN, 3-6-3;12 4. Wizz, Van Sheppard, Wheatley, Ottawa, CAN, 2-5-6;13 5. U20, Paul Lee, Bloomfield Hills, MI, USA, 5-4-5;14 6. Goombay Smash, Gregg Henning, Antioch, IL, USA, 7-3-9;19 7. , Blake Griffin, Grosse Pointe Park, MI, USA, 9-8-4;21 8. Zipper, Mark Dobie, Hayward, WI, USA, 8-7-7;22 9. Prize, Nancy Duffy, Harrow, Ontario, CAN, 6-9-8;23