Advertisement

Annapolis NOOD Regatta Results Div 4 Day 2

Preliminary results pending protest for Mumm 30, Beneteau 36.7, J/35, C&C; 99, and J/105 classes.

May 1, 2005
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
2005 NOOD DIVISION 4

Series Standing – 5 races scored

Information is provisional and subject to modification

Regatta results saved: Saturday, April 30, 2005 5:18:48 PM GMT-05:00

Beneteau 36.7 · C&C 99 · J 105 · J 35 · Mumm 30

Advertisement

Division: Beneteau 36.7 (10 boats) (top)

Pos _Sail _ _Boat _ _Skipper _ _ 1 _ _ 2 _ _ 3 _ _ 4 _ _ 5 _ _Total Points _ Pos
1 93188 Abino Wes Siegner 3 1 2 2 1 9.00 1
2 63636 Skebenga Garth Hichens 2 6 1 3 3 15.00 2
3 52324 Jubilee Cal Huge 5 2 4 1 6 18.00 3
4 CAN 141 Zingara Richard Reid 1 3 6 4 4 18.00 4
5 93363 KA’IO Art Silcox 7 5 3 7 2 24.00 5
6 93266 Foxtrot Corpen Jim Keen 4 4 7 6 5 26.00 6
7 93399 Danegeld Jack Connerney 6 8 5 5 9 33.00 7
8 93367 Pegasus Peter S. Firey 8 7 8 9 8 40.00 8
9 93206 Astro Bruce Artman 10 10 9 8 7 44.00 9
10 93336 ALBAR V Allen Keiser 9 9 11/DNC 11/DNC 11/DNC 51.00 10

Division: C&C 99 (7 boats) (top)

Pos _Sail _ _Boat _ _Skipper _ _ 1 _ _ 2 _ _ 3 _ _ 4 _ _ 5 _ _Total Points _ Pos
1 35 Tam Bob Wilson 1 1 1 1 3 7.00 1
2 38 Whistling Gopher Mikie Titgemeyer 4 3 2 2 1 12.00 2
3 93330 Bzing Ken Karsten 2 2 3 3 4 14.00 3
4 45 Wildfire Heidi & Dan Bay 3 4 4 4 2 17.00 4
5 54 Fast Forward Eric Gaier 5 6 5 5 7 28.00 5
6 93337 Sailient Tom Neel 6 5 6 6 5 28.00 6
7 93356 Rug Trade Nathan Gorenstein 7 7 8/DNF 7 6 35.00 7

Division: J 105 (30 boats) (top)

Pos _Sail _ _Boat _ _Skipper _ _ 1 _ _ 2 _ _ 3 _ _ 4 _ _ 5 _ _Total Points _ Pos
1 43 Jester Hugh Bethell 9 3 5 1 9 27.00 1
2 23 Veloce Marty Hublitz 4 7 3 11/ZFP 4 29.00 2
3 328 Mirage Salvesen / Lewis 13 1 6 13 6 39.00 3
4 447 Eagles Wings John J. Gottwald 8 4 8 17/ZFP 5 42.00 4
5 501 Tenacious Scott Gitchell 6 10 7 3 19 45.00 5
6 83161 Java Chris Groobey/Hronek 5 11 12 4 15 47.00 6
7 321 Rum Puppy Jack Biddle 10 20 1 2 16 49.00 7
8 93105 Freedom Pete Schellie 1 2 17 31/OCS 3 54.00 8
9 83109 Blow Boat! Rob Marsh 23 5 10 10 7/ZFP 55.00 9
10 351 Inigo Jim Konigsberg 11 23 2 6 21 63.00 10
11 326 Mopelia Denis Seynhaeve 2 14 16 24 7 63.00 11
12 203 Maccabee Richard Levitt 3 6 19 15 24 67.00 12
13 251 Breakaway Richard Hinds 19 22 9 14 17 81.00 13
14 407 Lift Ticket Jeffrey Harris 7 30 11 26 8 82.00 14
15 7105 Allegiance Greg Storer 20 8 23 26/ZFP 8/ZFP 85.00 15
16 83415 Guy Ballou 18 17 24 17 10 86.00 16
17 52484 Polar Express Pamela Burdett 12 24 14 7 31/ZFP 88.00 17
18 327 MOJO Julian Bigden 15 15 25 9 25/40% 89.00 18
19 252 Zephyr Walter L. Nuschke 29 9 18 18 20/ZFP 94.00 19
20 313 A Train Robert Reeves 25 27 21 8 17/ZFP 98.00 20
21 208 Jay Boat John Kircher 26 12 15 16 29 98.00 21
22 205 Sassy Robert Percival 17 13 26 12 31/40% 99.00 22
23 83136 No More Trouble Jay Corcoran 22 28 4 22 28/ZFP 104.00 23
24 562 Bambino Robert Mondo 28 25 13 21 24/ZFP 111.00 24
25 202 Results Arthur A. Libby, III 16 16 27 23 31/ZFP 113.00 25
26 303 Varmint Michael J. O’Toole 14 18 20 31/ZFP 31/ZFP 114.00 26
27 83082 Singularity Chuck Shortz 21 21 28 25/ZFP 26/ZFP 121.00 27
28 52000 Unbridled Robert Mock 24 19 22 28 29/ZFP 122.00 28
29 98 Santas Reign, Dear Donald Santa 31/DSQ 26 29 25 12 123.00 29
30 93111 Deep Blonde William R. Sutton 27 29 31/DNC 31/DNC 31/DNC 149.00 30

Division: J 35 (9 boats) (top)

Pos _Sail _ _Boat _ _Skipper _ _ 1 _ _ 2 _ _ 3 _ _ 4 _ _ 5 _ _Total Points _ Pos
1 53408 Aunt Jean James Sagerholm 3 2 1 2 1 9.00 1
2 83445 Frequent Flyer Kevin McNeil 2 1 4 4 2 13.00 2
3 33785 Tiamat Ted Lepich 1 3 3 3 4 14.00 3
4 40738 Maggie Peter Scheidt 6 5 2 1 3 17.00 4
5 53427 Windependent Mark McGonigle 5 4 5 5 5 24.00 5
6 73000 Medicine Man Charles Kohlerman III 4 8 6 6 6 30.00 6
7 41463 Bally Hoo John F. Hartke 7 6 7 7 7 34.00 7
8 73425 Rebel Yell Joel Hamburger 8 7 8 8 8 39.00 8
9 41791 Fatal Attraction David G. Lange 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 50.00 9

Division: Mumm 30 (18 boats) (top)

Pos _Sail _ _Boat _ _Skipper _ _ 1 _ _ 2 _ _ 3 _ _ 4 _ _ 5 _ _Total Points _ Pos
1 65 Barking Mad James B. Richardson 3 5 1 1 2 12.00 1
2 316 TeamBOLD Nelson Stephenson 4 2 3 6 1 16.00 2
3 45 Dark ‘n Stormy Kevin Young 1 10 2 3 6 22.00 3
4 49 Cygnet Rick Swann 2 4 9 2 8 25.00 4
5 47 Turbo Duck Bodo & Nick von der Wense 5 1 5 5 11 27.00 5
6 63 Wild Horses Bill Canning 8 3 7 9 4 31.00 6
7 31 Uarshek Ennio Staffini 11 7 8 7 3 36.00 7
8 64 Champosa Johnathan McDonagh 7 8 6 11 5 37.00 8
9 18 Q Jim Swartz 15 11 4 4 13 47.00 9
10 12 Esprit de Corps Byron Marchant 6 12 10 10 12 50.00 10
11 14 2TH’ MAX Nicholas Amendola/Taylor 12 6 15 15 10 58.00 11
12 40 Seabiscuit Dorsey Owings 16 14 12 8 9 59.00 12
13 56 Snooker Albert Russell 14 13 13 14 7 61.00 13
14 52 War Pony Art Guerrera 9 16 11 16 14 66.00 14
15 27 Kaizen Moise Solomon/ Baker 10 15 14 12 15 66.00 15
16 62 Revolution VII Jim/Doyle Marchant 13 9 16 13 19/DNC 70.00 16
17 32 Mulligan Gordon Fronk 17 17 17 17 16 84.00 17
18 7 J Hayden 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 95.00 18

Notes
– Scoring System is ISAF Low Point 2001-2004
– Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Wayne Bretsch
Jury Chair: Ron Ward

Advertisement

Version 4.0.2: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore

Advertisement

More Regatta Series

Advertisement
Advertisement