Advertisement

2006 Lands’ End Detroit NOOD Regatta – Day 2 Results

2006 Lands' End Detroit NOOD Regatta Day 2 Results for All Classes

June 4, 2006
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Detroit NOOD Regatta
Results for Media Print
——————————————————————————–

Place, Yacht Name, Owner’s Name, City, State, Country, Results, Total Points
——————————————————————————–

Warhorse (IRC – 7 Boats)
1. Hellion, Dane Christy, Bloomfield Hills, MI, USA, 1-3-2-1;7
2. Titan, Aitken / Schultes, Grosse Pointe, MI, USA, 2-2-4-2;10
3. George, Bill Thomas, Milford, MI, USA, 5-5-1-4;15
4. Collina, James Gerometta, Oakland, MI, USA, 3-4-3-5;15
5. Bushwacker, Fran and Jerry Anderson, Grosse Pointe Farm, MI, USA, 4-1-7-7;19
6. Epic, Ray & Winnie Adams, West Bloomfield, MI, USA, 6-6-5-3;20
7. Driller, Stephen Brown, Chesley, ONT, CAN, 8/DNF-8/DNF-6-6;28

Advertisement

IRC A (IRC – 11 Boats)
1. Burden IV, H. Burton Jones, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 1-1-2-1;5
2. Bounder, David Hudgel, Harrison Twp, MI, USA, 4-2-1-2;9
3. Saturn, Wally Tsuha, rochester hills,, MI, USA, 2-4-9-4;19
4. Mack Daddy, Timothy Roberts, Avon Lake, OH, USA, 5-3-8-8;24
5. Hard A Tack, John Vermeulen, West Bloomfield, MI, USA, 3-5-10-7;25
6. Night Ops, Rick Johnson, Harrison Twp, MI, USA, 9-9-5-3;26
7. Vanguard, Michael Goran, Bloomfield Hills, MI, USA, 6-6-11-6;29
8. Bandit, Charles Tompkins, Grosse Pointe, MI, USA, 7-7-6-10;30
9. Victrix, Curtis Kime, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 8-10-4-9;31
10. Pterodactyl, Mark Symonds, Auburn Hills, MI, USA, 10-11-7-5;33
11. Insatiable, Thomas Ritter, Bloomfield Hills, MI, USA, 11-8-3-12/DNS;34

Beneteau 36.7 (One Design – 16 Boats)
1. Grizzly, Charles Bayer, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 1-6-2-2;11
2. Legend, David Shriner, Sterling Hts, MI, USA, 3-7-1-1;12
3. First Today, Gary Tisdale, Lewiston, NY, USA, 4-1-5-4;14
4. Seaweed, Don Finkle, youngstown, NY, USA, 8-2-3-3;16
5. Critical, Claudio Martin, London, ON, CAN, 2-3-9-8;22
6. Unruly, Gary Karges, Novelty, OH, USA, 10-5-6-5;26
7. Big Electric Cat, William and Mark Cummings, Tyler, TX, USA, 11-4-7-9;31
8. Sho-Wae-Cae-Mette, Dave & Sue Grassley, Monroe, MI, USA, 5-17/DSQ-4-6;32
9. First Class, Brian & Terry Eckley & Freeman, Vermilion, OH, USA, 17/DNC-17/DNC;34
10. Lager, john walsh, rocky river, OH, USA, 7-12-11-7;37
11. Elixir, Timothy Treece, Columbus, OH, USA, 6-8-14-10;38
12. Rowdy, John Blair, Chagrin Falls, OH, USA, 12-9-12-12;45
13. overkill, Tom McNeill, Highland Heights, OH, USA, 14-10-8-13;45
14. Farr Out, David Ash, Canton, OH, USA, 9-11-13-14;47
15. Eye Opener, Gregory Gray, Akron, OH, USA, 13-14-10-11;48
16. Easy Beat, John McMicken, Chagrin Falls, OH, USA, 15-13-15-15;58

J35 / T35 (One Design – 6 Boats)
1. Falcon, Ed Bayer, Grosse Pointe Park, MI, USA, 1-2-2-4;9
2. Mr Bill’s Wild Ride, William Wildner, Harrison Twp, MI, USA, 5-4-1-1;11
3. Major Detail, William Vogan, Port Huron, MI, USA, 4-3-4-3;14
4. Scandal, Karl Kuspa / Chuck Stormes, Warren, MI, USA, 3-1-5-5;14
5. Night Train, John Herriges, Clinton Township, MI, USA, 2-5-6-2;15
6. Double Shot, Bill Jenkins, Grosse Pointe Park, MI, USA, 6-6-3-6;21

Advertisement

J120 (One Design – 7 Boats)
1. Merlin, Robert Amsler, Clinton Township, MI, USA, 1-1-2-3;7
2. Hot Ticket, Robert Kirkman, Northville, MI, USA, 2-2-3-2;9
3. Capers, Don Hudak, Mentor, OH, USA, 3-3-1-4;11
4. Ihnsanity, Marvin Ihnen, Troy, MI, USA, 4-4-7-1;16
5. Flyin’ Irish, William Bresser, Grosse Pointe Park, MI, USA, 7-5-5-5;22
6. Carinthia, Frank Kern, Grosse Pointe Park, MI, USA, 5-6-4-7;22
7. JHawker, David Sandlin, Sterling Heights, MI, USA, 6-7-6-6;25

T-10 (One Design – 19 Boats)
1. Smelly Pirate Hooker, Jeff Sampson, Ferndale, MI, USA, 6-1-3-1;11
2. Head Honcho, Scott Irwin / Skip Dieball, Maumee, Ohio, USA, 1-4-1-7;13
3. Troll, Tim Britton, Mentor, OH, USA, 8-3-6-2;19
4. Liquor Box, Bill Buckles, Loran, OH, USA, 5-9-2-3;19
5. Perfect, Ted Pinkerton, Aurora, OH, USA, 3-6-5-5;19
6. Demon Rum, Mike Eckstein, Royal Oak, MI, USA, 4-5-9-9;27
7. Gotcha, David Disbrow, Vermilion, OH, USA, 9-2-7-10;28
8. Nuts, Heidi Backus- Riddle, Vermilion, OH, USA, 2-19-4-6;31
9. Think Blue, G Disbrow, Avon Lake, OH, USA, 7-10-11-4;32
10. M’or Flags, Marsha and Tony Shepherd, Sarnia, ONT, CAN, 11-7-8-11;37
11. Taz, Hanson Bratton, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 10-12-10-13;45
12. The Ocho, Ken Schram, Mason, MI, USA, 16-11-12-12;51
13. Jeanne Ann, Larry Petersen, Grosse Pointe Park, MI, USA, 14-15-18-8;55
14. Nancy’s Nightmare, Ken Gutelius, Lake Orion, MI, USA, 13-13-14-17;57
15. Norebase, Ralph Richards, Troy, MI, USA, 12-17-15-14;58
16. Pulsation, john schaeffer, amherst, OH, USA, 17-8-17-19;61
17. Overdraft, David Williams, Pinckney, MI, USA, 15-18-13-18;64
18. Passin Thru, Matt Sealy, Fort Gratiot, MI, USA, 18-14-19-15;66
19. 8-Ball, Jeffrey/Robert Scharf, Pinckney, MI, USA, 20/DNS-16-16-16;68

C&C 35 (One Design – 9 Boats)
1. Bravo, Frank Tenkel, Grosse Pte Shores, MI, USA, 1-1-3-1;6
2. Contender, Gary Graham, Grosse Pointe, MI, USA, 2-3-4-3;12
3. Siochail, Brian Geraghty, Grosse Pointe Shores, MI, USA, 10/DSQ-2-1-2;15
4. Gandalf, Donald Ragan, Grosse Pointe Park, Michigan, USA, 5-6-2-4;17
5. Walloon, John L. Konechne, Mt. Clemens, MI, USA, 4-5-5-5;19
6. Regardless, Daniel Padilla, Grosse Pointe Park, MI, USA, 3-4-6-7;20
7. Legacy, Jon Shefferly, Grosse Pointe Park, MI, USA, 6-7-7-8;28
8. Brat, Gerry Adamson, Port Huron, MI, USA, 7-9-8-6;30
9. Shamrock, Elisa Stroh, GROSSE POINTE FARMS, MI, USA, 10/DSQ-8-10/DNS-10/DNS;38

Advertisement

Level 126 (One Design – 8 Boats)
1. Slapshot, Tom Freeman, St. Thomas, ON, CAN, 3-1-1-1;6
2. Avatar, Gordon/Andrew Morlan, Grosse Pointe Park, MI, USA, 2-2-4-4;12
3. Lionheart II, Len Strahl, Windsor, ONT, CAN, 6-4-2-2;14
4. Sea Fever, Dean Balcirak, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 1-5-6-5;17
5. Slo-poke, Nikolas Lintunen, ONT, CAN, 5-7-3-3;18
6. Vmax, Mark Nagel, Bloomfield Hills, MI, USA, 4-3-7-6;20
7. Leprechaun, Tim Thompson, G. P. Farms, MI, USA, 7-8-5-7;27
8. Ben Jammin, James Rapelje, Clinton Twp, MI, USA, 9/DNS-6-8-8;31

NA 40 (One Design – 5 Boats)
1. Velero VII, John Barbour, Grosse Pointe, MI, USA, 1-1-1;3
2. Majic Star, John Rummel, Sterling Heights, MI, USA, 2-2-3;7
3. Montombi, Michael Conrad, Northville, MI, USA, 3-4-2;9
4. Caprice, Irvin Yachness, Bloomfield Hills, MI, USA, 4-5-4;13
5. On The Edge, R. Rickerd Thompson, Grosse Pointe, MI, USA, 5-3-5;13

J105 (One Design – 11 Boats)
1. Tenacious, Richard Listwan, Grosse Pointe Shores, MI, USA, 2-1-1;4
2. C-Jem, C.J. Ruffing, Detroit, MI, USA, 3-7-2;12
3. Junto, Michael Morin, Bloomfield Hills, MI, USA, 4-4-4;12
4. Macho Duck, David Klaasen, Grosse Pointe Park, MI, USA, 1-12/DNF-3;16
5. Sorcery, Brian Smith, Rochester, MI, USA, 8-2-7;17
6. Dirty Harry, Harry Bloom, Bloomfield Hills, MI, USA, 5-9-5;19
7. Snake Oil, Don Harthorn, Kingston, MI, USA, 7-6-6;19
8. Wish, Colin Mills, Mentor, OH, USA, 6-5-9;20
9. Windshadow, Jim Murphy, W. Bloomfield, MI, USA, 10-3-8;21
10. Venom, Douglas R. Livermore, Washington, MI, USA, 9-8-10;27
11. Attitude, Geoff Moore, Bloomfield Village, MI, USA, 11-10-11;32

Advertisement

Melges 24 (One Design – 24 Boats)
1. USA 175, Ken Gray/ Pat Sagan, East Grand Rapids, MI, USA, 4-5-11-5-1;26
2. Flyer, Chuck Holzman, Farmington Hills, MI, USA, 6-2-18-1-6;33
3. RAPID SEQUENCE, Timothy O’Neill, Muskegon, MI, USA, 1-8-8-9-9;35
4. Bretwalda, Bob Pethick, Orchard Lake, MI, USA, 12-4-10-3-7;36
5. Fu, Marc Hollerbach, Grosse Pointe Park, MI, USA, 23-6-3-2-3;37
6. moxie, marty jensen, charlevoix, MI, USA, 2-17-1-7-11;38
7. Flying Toaster, Mike Dow, Traverse City, MI, USA, 7-20-6-6-2;41
8. Hoodlum, Paul Hulsey, Birmingham, MI, USA, 5-1-14-16-8;44
9. Team Gill, Simon Strauss, New York, NY, GBR, 9-7-15-13-4;48
10. Team Satisfaction, Michael Schulz, atlanta, GA, USA, 3-3-12-18-16;52
11. GBR 593, Peter Shumaker, Grosse Pointe, MI, GBR, 15-11-16-8-5;55
12. Tiburon, Bill Carleton, Herndon, VA, USA, 11-16-2-17-10;56
13. Underdog, Peter Wenzler, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 14-12-9-10-17;62
14. Cujo, Greg McCliment, Novi, Mi, USA, 10-13-19-12-12;66
15. RumBlur, Rob & Laurie Bunn, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 22-14-5-11-15;67
16. na, Fred Rozelle, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 24-19-4-4-18;69
17. Speedemon, Richard Mallinson, Norman, OK, USA, 19-10-7-15-25/DNS;76
18. Building Speed, Kevin Lewand, Birmingham, MI, USA, 16-15-17-19-14;81
19. Vapour Trail, Marc Steyn, Tilbury, ONT, CAN, 13-9-22-14-23;81
20. Evolution, Lance Smotherman, Harrison Twp., MI, USA, 8-21-20-22-19;90
21. 312, Cindy Cromwell, Saint Joseph, MI, USA, 21-18-13-23-22;97
22. Catawampus, Patrick Leonard, Ann Arbor, MI, USA, 18-23-24-25/DNF-13;103
23. No Evil, Steven Sheppard, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 17-22-23-20-21;103
24. Controlled Insanity, Jeff Wittenberg, Palus Park, IL, USA, 20-24-21-21-20;106

Express 27 (One Design – 9 Boats)
1. The Black Backpack, John VanTol, Grosse Pointe Park, MI, USA, 3-4-2-2-2;13
2. Lorax, Paul Deeds, Birmingham,, MI, USA, 2-3-1-3-6;15
3. Trim, Bob Harvey, Norton Shores, MI, USA, 5-2-8-1-3;19
4. Piper, Scott Sorbie, Clinton Township, MI, USA, 6-1-4-8-1;20
5. Evolution, Nikesch Eric, Westland, MI, USA, 1-5-3-5-7;21
6. AirForce, Peter Fortune, Grosse Pointe, MI, USA, 7-6-7-6-4;30
7. Ruby My Dear, Franklin Poupore, MI, USA, 4-9-9-4-8;34
8. Das Boat, Harald Kolter, Harper Woods, MI, USA, 10/RAF-8-6-7-5;36
9. Punk Dolphin, Richard Gilbert, White Lake, MI, USA, 10/DSQ-7-5-9-9;40

Cal 25 (One Design – 29 Boats)
1. Never Alone, Paul / Ross Nuechterlein, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 7-7-4-3-2;23
2. Clytie, Dale Marshall, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 14-1-3-5-5;28
3. holmebrew, J. David Holme, Grosse Pointe, MI, USA, 3-15-2-11-1;32
4. Pirogue, John Shumaker, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 1-3-14-1-13;32
5. Scared Stiff, John C. Burke, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 8-6-6-8-8;36
6. Target Practice, Stuart Thompson, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 6-8-5-2-15;36
7. Rose Alee, Mark DenUyl, Marysville, MI, USA, 2-4-18-4-14;42
8. Stormalong, Scott Tenkel, Rochester Hills, MI, USA, 12-2-10-17-4;45
9. Crackpipe, John Harper, Grosse Pointe Woods, Michigan, USA, 10-11-7-10-7;45
10. Forty-two, David Simon, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 11-9-11-9-6;46
11. Entropy, Rodney Rask, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 17-12-1-13-12;55
12. Annie Mayme, Tom Schreiber, St. Clair Shores, MI, USA, 16-10-8-14-9;57
13. Draco’s Dream, Eric Vigrass, Port Huron, MI, USA, 4-13-15-16-11;59
14. Voodoo Child, Roy Lamphier, Pleasant Ridge, MI, USA, 9-5-27-6-16;63
15. Magic, F. James Shinske, St. Clair, MI, USA, 20-18-21-7-3;69
16. Blue Cloud, David Williams, Grosse Pointe Woods, MI, USA, 15-16-12-15-18;76
17. Salt n’ Pepper, Pete and Ginny Irland, Port Huron, MI, USA, 5-21-17-12-24;79
18. Eagle One, Timothy Lariviere, Grosse Pointe Park, MI, USA, 22-14-9-18-22;85
19. windswept, Dale Johnson, Grosse Pointe Park, MI, USA, 19-20-19-21-10;89
20. Ablaze, Rudy Wedenoja, Grosse Pointe Park, MI, USA, 13-17-23-20-25;98
21. Summer Stock, TERRY STOCKER, GROSSE POINTE PARK, MI, USA, 18-19-24-22-20;103
22. Bada Boom, Donald Badaczewski, Grosse Pointe Park, MI, USA, 24-22-16-23-19;104
23. Butugly, Dean Walsh, Croswell, Michigan, USA, 26-24-13-19-23;105
24. Mystic 3.5, Fred Wilhelm, Troy, MI, USA, 30/OCS-23-26-25-17;121
25. For Sail, Jim Goldenbogen, Fair Haven, MI, USA, 25-26-20-24-27;122
26. Solvo, James Morphew, Milford, MI, USA, 21-25-30/DNS-26-21;123
27. Valkyrie, Robert Truman, Roseville, MI, USA, 23-27-22-27-26;125
28. Sehnsuchtsbang, Bernie Van Antwerp, Grosse Pointe Park, MI, USA, 27-28-25-28-28;136
29. Good Lookin’, Dean Walsh, Croswell, MI, USA, 30/DNC-30/DNC-30/DNC-30/DNC-30/DNC;150

Crescent (One Design – 6 Boats)
1. utopia, david hume, det, MI, USA, 1-1-1-2-1;6
2. Manon, Stephen Hume, Detroit, MI, USA, 3-2-2-1-3;11
3. Bad Whiskey, Fred Meers, St. Clair Shores, MI, USA, 6-4-3-4-2;19
4. Moxie, Susan McDonald, Detroit, MI, USA, 2-3-6-3-5;19
5. Incorrigible, Shawn McNally, G.P.P., MI, USA, 5-5-5-5-4;24
6. Bloomer, Bill Mackey, Detroit, Michigan, USA, 4-6-4-6-6;26

J24 (One Design – 8 Boats)
1. Instant Karma, Josh Kerst, Ann Arbor, MI, USA, 2-1-3-1-2;9
2. Mind Games, Jim VanDeVelde, Macomb, MI, USA, 1-3-2-3-1;10
3. Homer J, Dan Webb, Harrison Twp., MI, USA, 3-2-4-6-3;18
4. Tonic II, Bob Landgraf, Commerce Township, MI, USA, 8-5-1-4-5;23
5. beauty, Kenneth Felis, Stowe, VT, USA, 4-6-5-5-4;24
6. Suicide Blonde, Harold Stackpoole, Grosse Pointe Park, MI, USA, 5-4-7-2-6;24
7. Fugue State, Kevin O’Brien, Grosse Pointe Farms, MI, USA, 6-7-6-7-7;33
8. Gris Gris, Brett Langolf, bexley, OH, USA, 7-8-8-9/DNS-9/DNS;41

Ultimate 20 (One Design – 10 Boats)
1. honour, Brad Boston, Point Edward, ONT, CAN, 1-1-2-1-1;6
2. Go Fish, Richard Hunt, Grosse Pointe Woods, Michigan, USA, 3-4-1-2-3;13
3. High Cotton, Angela Scheibner, Charlotte, NC, USA, 5-2-6-3-2;18
4. Prize, Nancy Duffy, Harrow, ONT, CAN, 4-3-5-8-4;24
5. Cowboy, Sandi Svoboda, Grosse Pointe Park, MI, USA, 7-5-7-4-5;28
6. Big Deal, Christopher VanTol, Grosse Pointe Park, MI, USA, 2-11/RAF-4-6-6;29
7. RKM, Sam Irwin, Sarnia, ONT, CAN, 6-6-3-7-7;29
8. Roadkill, Andy DenBaas, Warren, MI, USA, 11/DNF-11/DNS-11/DNS-5-8;46
9. FarFar, W. Mike Bremer, Holland, MI, USA, 11/DNC-11/DNC-11/DNC-11/DNC-11/DNC;55

Advertisement

More Regatta Series

Advertisement
Advertisement